Blog > Komentarze do wpisu
Bóg z Liverpoolu, czyli Robbie Fowler

Robbie Fowler, bo o nim dzisiaj mowa zasłużył sobie u kibiców "The Reds" na przydomek Bóg. Nic dziwnego jeśli pochodzi się z Liverpoolu, a na dodatek jest się najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny z portowego miasta w ciągu ostatnich 20 lat. Kiedy w 2001 roku odchodził do Leeds United zatrzymał się na 120 bramkach. Wrócił do swojego macierzystego klubu jeszcze w 2006 roku, dokładając kolejne 8 bramek Dogonił go prawie Michael Owen, którego licznik czerwonych bramek stanął na 118.  Z pewnością przebiłby ten wynik, lecz odszedł do Realu Madryt. W latach 90. Fowler był jednym z najskuteczniejszych angielskich napastników. Spokojnie można dopisać jego nazwisko do listy najlepszych obok Alana Shearera, Andy Cola czy Teddy Sheringhama. Robbie znany jest przede wszystkim jako strzelec najszybszego hat-tricka w Premier League. Uczynił to w 4 minuty i 33 sekundy.

Kolejną próbkę jego umiejętności można zobaczyć w tym fragmencie

Tak dobrze jak w klubie, nie szło Fowlerowi w reprezentacji. Co prawda był w kadrze na Euro 96 i 2000, a także na MŚ w 2002 roku. Nie pojechał na Mundial w 98 roku, ponieważ wykluczyła go kontuzja. Co ciekawe na jego miejsce wskoczył młody Michael Owen, który swojego miejsca w reprezentacji i w Liverpoolu nie oddał przez następnych kilka lat. Swój reprezentacyjny bilans zakończył na 26 występach i 7 bramkach.

Prezentując "jasną" stronę naszego bohatera warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden moment. W 1996 roku dostał nagrodę Fair Play. Liverpool grał z Arsenalem. Po akcji w polu karnym, w której starli się Fowler i David Seaman (jeszcze wtedy bez kucyka, czyli klasycznej fryzury aktora filmów porno. W sumie nazwisko zobowiązuje:). Sędzia zagwizdał rzut karny. Lecz Fowler zachował się w stylu na jaki nie stać współczesne gwiazdy piłki nożnej. Podbiegł do sędziego i powiedział że nie było faulu. Co dziwne sędzia był konsekwentny w swojej błędnej decyzji i kazał strzelać z rzutu karnego. Do piłki podszedł Robbie. Jego strzał obronił Seaman lecz nic nie poradził wobec dobitki piłkarzy The Reds. Oceńcie sami, czy Fowler specjalnie uderzył lekko, by Seaman obronił.

Kompilacja kilku świetnych zagrań Fowlera, a także fragment pokazujący jak wielkim szacunkiem darzony jest przez kibiców.

Jednak Robbie Fowler znany jest przede wszystkim ze swojej "ciemnej" strony. Jego pozaboiskowe wyczyny obrosły już legendą. W latach 90 zgodnie z piłkarską tradycja spotykał się z jedną z wymizdrzonych lasek z zespołu Spice Girls. Na szczęście szybko zakończył romans, w odróżnieniu od swojego kolegi z reprezentacji, który w tym zespole znalazł swoją przyszłą żonę.

Fowler zasłynął przede wszystkim ze swojej kontrowersyjnej "cieszynki" po strzelonej bramce. Robbie pochylając się na linią końcową udawał że wciąga ją przez nos. Odpowiedział tym samym na plotki jakie krążyły wokół jego osoby dotyczące używania narkotyków. Za ten kokainowy wybryk został ukarany przez klub w wysokości swojej tygodniówki czyli 60 000 funtów. (Tak więc niedawna kara 40 000 funtów dla Boruca wcale nie była najwyższą w historii, jak pisano na wielu portalach informacyjnych).

Fowler kochany był przede wszystkich za swoje zaangażowanie i charakter "niegrzecznego chłopca". Po odejściu z Liverpoolu w 2007 trafił do Cardiff FC, a następnie do Blackburn Rovers, gdzie niestety nie zagrzał miejsca. Obecnie gra w australijskiej lidze w zespole North Queensland Fury FC, gdzie jest najlepszym zawodnikiem. Na południowej półkuli wcale nie spokorniał i na piłkarskiej emeryturze nadal pokazuje swój "charakterek".

 

PS. Na koniec, jak zwykle kompilacja najlepszych zagrań liverpoolskiego Boga:

środa, 25 listopada 2009, k.o.j.i

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: jasiu, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/11/26 23:37:10
świetna notka, tylko tak dalej