Blog > Komentarze do wpisu
Czerwony Cristiano

Miesiąc temu pisałem na blogu o znanym włoskim piłkarzu Paolo Di Canio, który afiszował się ze swoimi radykalnie-prawicowymi poglądami. Dzisiaj notka bardzo podobna. Ale tym razem bohaterem będzie przedstawiciel z drugiej strony barykady - skrajnej lewicy - Cristiano Lucarelli.

Cristiano Lucarelli

Cristiano Lucarelli urodzony w Livorno, to jeden z najzagorzalszych kibiców klubu z portowego miasta. Jak wiadomo większość kibiców Livorno to ludzie o poglądach komunistycznych. W tym momencie warto zastanowić się nad stanem psychicznym ludzi którzy na swoim stadionie wieszają portrety m.in Stalina i Lenina. Wszechobecny jest sierp i młot, a zamiast hymnu państwowego puszczana jest Międzynarodówka. No cóż, ideologia komunistyczna jest bardzo atrakcyjna w swoich założeniach i bardzo wielu ludzi może dać się jej uwieść. Obawiam się jednak że kibice Livorno to kolejne pokolenie tzw "pożytecznych idiotów" jak nazwał Lenin ludzi z Zachodniej Europy sympatyzujących z komunistycznym systemem. Włosi mają bardzo bogatą historię, jednak los oszczędził im władzy komunistycznej, co wcale nie było nierealne, zwłaszcza tuż po wojnie. Myślę, że gdyby ci naiwni ultrasi z Livorno, którzy nazwali swoją grupę Armada Stalinista, pożyli chociaż tydzień w kraju gdzie dziedzictwo Stalina to nie tylko ogromny pałac w centrum stolicy, mieliby na temat "Wujka Józka" odmienne zdanie.

Lucarelli mimo tego że urodził się w Livorno to w swym ukochanym klubie zagrał dopiero w wieku 28 lat. Wcześniej tułał się po różnych klubach, gdzie był wyróżniającym się napastnikiem. Zahaczył nawet o Hiszpanię, gdzie w Valencii spędził jeden sezon, lecz nie zrobił w tym klubie furory i sezon 98/99 przesiedział na ławce. Jeśli miałbym określić jego styl gry to bliski on jest innym włoskim napastnikom jak Luca Toni czy Vincenzo Iaquinta, czyli wysoki ale w miarę szybki. W 1997 roku podczas meczu reprezentacji Włoch U-21 Lucarelli pozwolił sobie na otwartą manifestację swoich poglądów politycznych. Po strzeleniu bramki pokazuję wszystkim swoją koszulkę z Che Geuvarą, kolejnym idolem kibiców Livorno. Po tym incydencie przestał być powoływany do reprezentacji. Niepisaną zasadę niepowoływania go złamał dopiero w 2005 Marcello Lippi, który powołał go do pierwszej reprezentacji. Zagrał on w niej w 6 meczach, strzelając 3 bramki.

W 2003 roku Cristiano przychodzi do Livorno, gdzie z miejsca staje się ulubieńcem kibiców. Już w pierwszym sezonie zostaje królem strzelców Serie A. W sezonie 03/04 strzela 28 bramek. Gra z numerem 99 na cześć grupy kibiców Brigate Autonome Livornesi założonej w 1999 roku. Po strzelonej bramce manifestuje przywiązanie do lewicowych poglądów przez pokazywanie gestu "zaciśniętej pięści". Co ciekawe, ten gest nie jest zakazanyna stadionach w odróżnieniu od tzw. "salutu rzymskiego", czyli pozdrowienia m.in włoskich faszystów. Brak tutaj konsekwencji wśród władz włoskiej piłki.

http://en.wikipedia.org/wiki/Raised_fist

Lucarelli zasłynął także z dość niekonwencjonalnej "cieszynki". Otóż po strzelonej bramce zrobił coś takiego:

Oryginalny sposób uwielbienia swojego klubu. Po udanych 3 sezonach w Livorno, Cristiano został sprzedany do Szachtara Donieck, gdzie raczej nie spełnił oczekiwań prezesów ukraińskiego klubu. Po sezonie wraca do Włoch, do AC Parma. Tu odnajduję swoją skuteczność, lecz niestety Parma spada do Serie B. Obecnie gra na wypożyczeniu w swoim ukochanym klubie w Livorno.

Na koniec jak zwykle kompilacja bramek "czerwonego Cristiano":

poniedziałek, 21 grudnia 2009, k.o.j.i

Polecane wpisy

  • Niepokorny Faraon - Mido

    Eigpt po raz trzeci z kolei został mistrzem Afryki. Grający praktycznie w krajowym składzie (prócz wielkiej gwiazdy Mohameda Zidana z Borusii Dortmund) zespół F

  • Bóg z Liverpoolu, czyli Robbie Fowler

    Robbie Fowler, bo o nim dzisiaj mowa zasłużył sobie u kibiców "The Reds" na przydomek Bóg. Nic dziwnego jeśli pochodzi się z Liverpoolu, a na dodatek jest się n

  • Libijski Książe - Al-Saadi al-Gaddafi

    Zazwyczaj piszę o znakomitych piłkarzach legendach, posiadających ogromne umiejętności piłkarskie. Często są oni znani przez wszystkich kibiców na całym świecie

Komentarze
Gość: kondi, *.ostrow61.ptc.pl
2009/12/22 14:03:32
nie no, boska cieszynka ;p